...:::MIKY:::....
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


By MIKY
 
HomePortalLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 Umetnost i kultura kad se svadja i diskutuje !

Go down 
AuthorMessage
MIKY
Radio Team
Radio Team
MIKY


Male Number of posts : 158
Age : 30
Location : Serbia
Lokacija : Srbija(Setonje)
Registration date : 2008-06-30

Umetnost i kultura kad se svadja i diskutuje ! Empty
PostSubject: Umetnost i kultura kad se svadja i diskutuje !   Umetnost i kultura kad se svadja i diskutuje ! EmptyMon Jun 30, 2008 3:08 am

Iz svadje mozes izaci kao pobednik, mada to ne znaci
uvek uveriti sagovornika u ono sto zelis,
vec moze znaciti i da sam/a naucis nesto novo.

Zato treba kulura i konstruktivno ponasanje u prepirci..
Mozda vam neki od sledecih deset saveta pomogne u tome:


1. DRZI SE TEME
Kad se prepires s nekim, nemoj izvlaciti stari 'prljavi ves', tj. nemoj pricati o lanjskom snegu vec se drzi onog zbog cega se stvorila nesuglasica.
2. NE CEPIDLACI
Zaista nije bitno izgubiti se u detaljima i sitnicama! Ono sto je bitno jeste
da se resi sustina problema tj. Uzrok a ne posledica!
Durenje ti nece puno pomoci, radije razgovaraj!
3. RECENICU ZAPOCNI SA 'JA'
Dobro je reci: 'Ja sam se razljutio/la kad si...' umesto: 'Ti si me razljutio kad si...' ili:
'Ja zelim...' umesto: 'Mi bismo trebali...' Bitno je da istaknes svoje misljenje!
4. NIKAD NE RECI NIKAD
Nemoj koristiti teske reci kao sto su 'nikad', 'uvek', 'trebala/o bi', 'ne bi trebala/o' i slicne. Ove reci su u prepirkama vrlo iritantne i naravno, uglavnom netacne.
5. NE UBACUJ TUDJA MISLJENJA
Mozda ce ti doci da spomenes tudje misljenje koje si mozda slucajno cuo/la i koje potkrepljuje tvoje misljenje, ali suzdrzi se od toga – tudje misljenje je nebitno, bitno je samo ono sto ti mislis!
6. OPUSTI SE
Pokusaj biti opusten/a, ostani sedeci, opusti misice i ne zaboravi pravilno disati. Mnogo je lakse ostati smiren ako ne hodas iznervirano po sobi gore – dole.
Iako u ovakvim trenucima pozelis osobi na koju se ljutis nadjenuti svakakve ljigave nadimke, suzdrzi se!
7. NE VREDJAJ
Ne vredjaj svog sagovornika, npr. nemoj ga nazivati lenim, debelim ili glupim. Ovakvim recnikom ga zasigurno nikada neces uveriti u ono sto zelis niti cete postici ikakav kompromis!
8. BUDI SVESTAN/A SVOJIH OSECAJA
Reci kako se osecas i zasto se tako osecas. Npr. ako kazes decku/curi: 'Bojim se da ti se vise ne svidjam', verovatno ce na njega vise uticati (i dobit ces bolji odgovor!) nego da si rekao/la: 'Ponasas se kao da ti se vise ne svidjam!'
9. NE PREKIDAJ
Ne prekidaj svog sagovornika dok izlaze stav, pusti ga neka kaze sto ga muci, a tek onda ti kreni sa svojom pricom.
10. SMISLITE LOZINKU
Smislite neku rec ili pokret kojim cete jedno drugome pokazati kad vam je dosta, kad ste 'pregrijani', i tada uzmite predah kako biste se smirili pre nego sto ponovno nastavite s prepirkom.

I zapamti, nije bitno ko pobedi u prepirci, bitno je ono sto vas dvoje mozete izgubiti ili dobiti tom prepirkom!
Back to top Go down
https://setonje-radio.forumotion.com
 
Umetnost i kultura kad se svadja i diskutuje !
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
...:::MIKY:::.... :: ~ Zanimljivo ~ :: Psihologija-
Jump to: